Blog

İnci Taşının Özellikleri ve Faydaları

İnci Taşının Özellikleri ve Faydaları

İnci Taşının Özellikleri ve Faydaları

İnci taşının özellikleri ve faydaları: İnci, bazı midye türlerinin kendi içlerinde geliştirerek barındırdıkları, ağırlıklı olarak %90 oranında kalsiyum karbonat içeren, küçük çıkıntıları olan yuvarlaklar şeklinde değerli bir taştır. Genelde sedef renginde olsa da beyaz, uçuk pembe, hatta nadiren siyah renklerde de inci bulunmaktadır. İnci mücevher olarak tasarlanan ve kullanılan değerli bir taştır. Nadir rastlandığı için siyah inci daha pahalıdır. Ayrıca incinin parlaklığı, pürüzsüzlüğü, iriliği de değerini artırmaktadır.

 

İnci Taşının Özellikleri ve Faydaları

İnci taşının özellikleri ve faydaları: İnci taşının özelliklerinden en önemlisi deniz canlısı olan kabuklu istiridye ve midyesiyle oluşmasıdır. İnci taşının özelliklerinden diğerleri ise; Kabuklu istiridyenin içine giren kumtanesinin zamanla istiridyenin üzerine salgıladığı maddeyle oluşur. İnci işlenmesine gerek duyulmadan kullanılan çok estetik bir taştır. İnciyi kaplayan bu istiridye kabuğu da sedef taşı olarak bilinir. Ayrıca inci zamanla doğurarak bölünür. Bu yüzden inci taneleri sürekli büyüdüğünden şekilsizdir.

İncinin değerinin belirlenmesinde istiridyenin yaşı da önemlidir. Çünkü yaşı büyük olan istiridyenin incisi de büyük olur. İncide en çok elde edilen renkler pembe, krem ve beyazdır. Nadir de olsa siyah inci yetişebilmektedir ancak gerçek bir siyah inci çok değerli ve pahalı olduğundan oldukça fazla taklidi yapılmıştır. Koyu parlak siyah bir inci, çok nadir bulunur ve oldukça pahalıdır.

 

İnci Taşının Faydaları

İnci taşının özellikleri ve faydaları:

  • İnci kullanımı, vücutta bulunan kalsiyum oranı zengin yapıları (diş ve kemikler gibi) güçlendirir. Yani vücuda alınan kalsiyumun yararlı biçimde kullanılması ve daha verimli hale gelmesini sağlar.
  • Şans taşı olarak da bilinen incinin talihi açtığına inanılır.
  • Negatif enerjiyi itme, pozitif enerjiyi çekme özelliği vardır.
  • Olumsuz duygulardan arındırır ve öz güveni artırır.
  • Dikkat çekici, ilgi duyulan ve güven veren bir taştır.
  • Sezgi yeteneğini artırır.
  • Gerçek inci güç ve yücelik duygusu uyandırır.
  • Öz güveni artırır, cesaret verir, albenisi olan ve dikkat çekici yapan bir taştır.

Yüzük ölçünüzü nasıl belirleyebileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram sayfamıza erişmek için buraya tıklayabilirsiniz

Facebook sayfamıza erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın