Blog

Zultanit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Zultanit Taşının Özellikleri ve Faydaları-1

Zultanit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Zultanit veya zultanite, mücevher yapımında kullanılan Türk coğrafyasına has nadir bir diyaspordur. İsmini Osmanlı sultanlarından almakta olan bu taş bulunduğu ortamın ışığına göre sarı, yeşil veya eflatun tonlarına bürünmektedir. 19. Yüzyıldan itibaren madencilikte ve mücevherat tarafında yoğun olarak kullanılan bu taş Türkiye’de Muğla – Milas civarından çıkartılarak Zultanite isimli tescilli bir marka konumuna sahip olmuştur. Gerçek Zultanit taşının anlaşılması ancak büyüteç yardımıyla kristalize partiküllerin iç yüzey kısmında gözlemlenmesi ile mümkündür.

Zultanit Taşının Özellikleri

Zultanit Taşının Özellikleri ve Faydaları: Kaynağı sadece ülkemizde olan Zultanit Taşı, süs eşyası ve takılarda kullanılmaktadır. Zultanit taşı ışığa göre değişen rengi ile genellikle pembe, yeşil ve kahverengi ağırlıklı olmak üzere birçok rengi görmek mümkün olabilmektedir.

Güneş ışığında pembe, mor, kahverengi renklerdeyken, florasan gibi yapay beyaz ışıkta parlak yeşil renge dönüşür. Bununla birlikte aynı grupta olan aleksandrit ve diğer renk değiştiren taşlarda gibi sadece iki renk arasında geçiş olmaz. Zultanit aynı zamanda haki yeşili, adaçayı yeşili gibi yeşilin birçok tonuna uğrarken aynı zamanda şampanya pembesi, sarı, uçuk şeftali rengi ve kızıl renkli olarak farklı ışık kaynakları altında görülür. Zultanitin sarı renk içeren canlı yeşil rengi beyaz ışıkta, şampanya pembesi ise gün ışığı ya da mum ışığı gibi sarı ışıkta ortaya çıkar. Zultanit taşı, renk değişiminin yanı sıra aynı zamanda kedi gözü özelliğine de sahiptir.  Kedi gözü özelliği taş üzerinde tek parlak bir ışık bandının yüzey boyunca ortaya çıkmasıdır. Paralel ışık yansımalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Zultanit Taşının Faydaları

Zultanit Taşının Özellikleri ve Faydaları:

  • Zihin açıklığına yardımcı olmaktadır.
  • Bedenin gerginliğini azaltır.
  • Çevreyle saha uyumlu olmasına yardımcıdır.
  • Dikkat çektiğinden nazara karşı etkilidir.
  • Cesaretlendiricidir.
  • Negatif enerjiyi emer.
  • Güven arttırıcıdır.

Yüzük ölçünüzü nasıl belirleyebileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram sayfamıza erişmek için buraya tıklayabilirsiniz

Facebook sayfamıza erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın